Началото на интензивна в  във вторник породи опасения, че може

...
Началото на интензивна в  във вторник породи опасения, че може
Коментари Харесай

Новите боеве в Нагорни Карабах, като предвестник за пълномащабна война

Началото на интензивна в  във вторник породи опасения, че може да е в ход нов пълномащабен спор с Армения, по-малко от три години след войната, която умъртви повече от 6000 души, написа " Асошиейтед Прес ".

Нагорни Карабах, с население от към 120 000 души, е етнически арменски район на Азербайджан, който е гореща точка след разпадането на Съветския съюз. Регионът и забележителните околни територии попаднаха под контрола на етническите арменски сили, подкрепени от арменските военни в края на сепаратистката война през 1994 година Азербайджан си върна териториите и елементи от самия Нагорни Карабах в борби през 2020 година

Последната война приключи със съглашение за разполагане на съветски мироопазващи сили в района, само че напрежението се увеличи от декември, когато Азербайджан стартира да блокира пътя, който свързва Нагорни Карабах със същинска Армения. Артилерийската пукотевица, която Азербайджан назовава " антитерористична интервенция ", стартира часове откакто сподели, че четирима бойци и двама цивилни са били убити от противопехотни мини, за които твърди, че са сложени от арменски диверсанти.

" Изглежда, че може да бъде, за жалост, извънредно - война номер три, нещо, от което хората се опасяваха, само че се надяваха да избегнат с дипломация през последните няколко седмици и месеци ", сподели Томас де Ваал, районен експерт във фондация " Карнеги Европа ".
 Би Би Си: Действията на Азербайджан - индикатор за тежестта на Турция и Русия в Кавказ
Би Би Си: Действията на Азербайджан - индикатор за тежестта на Турция и Русия в Кавказ

Арменските сили в Нагорни Карабах са в по-неизгодна позиция

Планинският Нагорни Карабах, има доста културно значение както за арменците, по този начин и за азерите. Имаше забележителна степен на автономност в границите на Азербайджан, когато беше част от Съветския съюз. С утежняването на положението на Съюз на съветските социалистически републики избухнаха арменски сепаратистки безредици, които по-късно се трансфораха в пълномащабна война след разпадането на Съветския съюз.

По-голямата част от азерското население беше прогонено до края на боевете през 1994 година След това по време на боевете през 2020 година към 90 000 етнически арменци бяха разселени, като някои от тях подпалиха домовете си, преди азерите да съумеят да се заселят.

Руските мироопазващи сили бяха натоварени да подсигуряват, че пътят, водещ към Армения, наименуван Лачинският кулоар, ще остане отворен. Но той беше блокиран най-вече от декември, защото Азербайджан твърдеше, че арменците внасят контрабандно оръжия и правят противозаконен рандеман на запаси. Това докара до сериозен дефицит на храна в Нагорни Карабах и арменски обвинявания, че Азербайджан цели геноцид посредством апетит.

След месеци на разногласия и договаряния, Международният комитет на Червения кръст уреди тази седмица пратка от към 20 тона брашно в Нагорни Карабах от Армения, както и медицински консумативи по друг път, водещ от територия, следена от Азербайджан.

Представители на Нагорни Карабах преди този момент се съпротивляваха на помощта, идваща по последния път, заявявайки, че това е тактика за Азербайджан да погълне района.

Въпреки че доставките допускаха, че рецесията може да отслабва постепенно, отчетът на Азербайджан за военни и цивилни смъртни случаи от мини във вторник ескалира напрежението и по-късно Азербайджан стартира артилерийската интервенция.
 Борел прикани за неотложно прекъсване на бойните дейности в Нагорни Карабах
Борел прикани за неотложно прекъсване на бойните дейности в Нагорни Карабах

Шарл Мишел прикани за " същински разговор " сред Баку и карабахските арменци

Армения неведнъж е подлагала на критика съветските мироопазващи сили за това, че не са съумели да запазят Лачинския кулоар отворен и че са пренебрегнали спорадичните дребни конфликти по границата.

Въпреки че Армения е дълготраен съдружник на Москва, в това число хазаин на съветска военна база, връзките се утежниха доста през последната година. Наред със разногласието за пътя, Армения тази година разгневи Русия, като отхвърли да разреши учения на нейна територия от ръководения от Москва блок на Организацията на груповия контракт за сигурност и като организира взаимни учения този месец с американските войски. Освен това Москва беше афектирана от това, че Армения дава филантропична помощ на Украйна.

Участието на Русия в прекратяването на войната от 2020 година се преглежда като доста достижение, което ускорява нейното въздействие в района. Но уважението към него съществено е подкопано през последната година.

Признанието, което завоюва, може да бъде изгубено, в случай че не предприеме по-строги ограничения за отваряне на пътя.

Русия не наподобява нетърпелива да се намеси в новия спор. Коментирайки настояването на Армения съветските миротворци да прекратят боевете, представителят на съветското външно министерство Мария Захарова сподели: " Ами в случай че Ереван признае Нагорни Карабах за част от Азербайджан? "

А някогашният съветски президент Дмитрий Медведев, засегнат от разграничаването на Армения от Русия, сподели за арменския министър председател Никол Пашинян: " Познайте каква орис го чака ".

Съгласието на Пашинян с контрактуваното с посредничеството на Русия съглашение за преустановяване на боевете през 2020 година беше доста непопулярно в Армения, като съперниците го упрекнаха, че е изменник, с огромни митинги с искане за оставката му.

Новите военни дейности евентуално ще провокират нова вълна от публично безпокойствие. И Пашинян е наясно с евентуалната мощ на сходни митинги, откакто самият той стана министър-председател след огромните демонстрации през 2018 година
 Над 80 ранени и петима починали в Нагорни Карабах, Азербайджан с ултиматум
Над 80 ранени и петима починали в Нагорни Карабах, Азербайджан с ултиматум

Армения търси интернационална подкрепа
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР